ABD, ateşkes anlaşmasını kabul etmesi için Hamas’ın üzerindeki baskıyı artırıyor

T24 Dış Haberler

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ve Hamas’a aynı anda mesajlar göndererek Hamas’a ateşkes teklifini kabul etmelerini İsrail’e de Refah’a yapacakları kara harekâtını ertelemelerini söyledi. 

Savaşın başladığı ekim ayından bu yana Orta Doğu’ya 7. kez gelen Blinken seyahatinin son gününde Hamas’ın üzerindeki baskıyı artırmaya çakıştı. 

Çarşamba günü Tel Aviv’de İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog’la yaptığı görüşmenin başında “Rehineleri hemen eve getirecek bir ateşkese konusunda kararlıyız ve buna ulaşamamızın tek nedeni Hamas olur” diyen Blinken, “Masada bir teklif var, dediğimiz gibi: Geciktirmeyin, bahane sunmayın. Zamanı geldi” diye konuştu.

Teklif edilen anlaşma ateşkesin ilk aşamasında Hamas’ın 33 rehineyi serbest bırakmasını, ardından İsrail’in Filistinli tutukluları serbest bırakmasını öngörüyor. 

New York Times’a konuşan Gazzeli kaynaklar, Bilinken’ın sözlerinin Başkan Joe Biden’ın savaşa ara verilmesini sağlama hedefinin bir parçası olduğunu söyledi.

Blinken, ABD’nin İsrail’in üzerindeki baskısını da sürdürdü. Blinken, “Sivilleri korumak için güçlü bir plan sunulmadığı sürece Refah’ta büyük bir asker operasyonu destekleyemeyiz ve desteklemiyoruz” diye konuştu. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir